Snehová kalamita

Snehová kalamita sa prejavuje napadnutím veľkého množstva snehu v krátkom čase, ktoré sťaží využitie dopravnej infraštruktúry. V zime, pri vyššej teplote môže atmosféra absorbovať väčšie množstvo vodnej pary, a tak  v krátkom časovom intervale spadne aj veľké množstvo snehu. Snehové kalamity sú javy, ktoré najčastejšie spôsobujú nezjazdnosť ciest, uviaznutie cestných vozidiel, na železnici uviaznutie vlakov, ako aj problémy na energetických sieťach.

Predpoklad vzniku rizika

Zimné mesiace v kombinácii so silnými zrážkami (sneh), vietor. 

Popis následkov

Nebezpečenstvo najmä pre ľudské aktivity, životné prostredie, infraštruktúru. Kalamita tohto druhu sekundárne spôsobuje najmä veľké dopravné komplikácie, nárast dopravných nehôd, úrazy, poškodenie vedení elektrických rozvodov a pod.

Čo robiť

  • V prípade snehovej kalamity nevychádzajte z domu,
  • Nepoužívajte vozidlá, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
  • Labilné prekážky sú nebezpečné.
  • Deti, starší ľudia a osoby s pohybovými ťažkosťami by mali zostať doma.
  • Treba si uvedomiť, že najväčšiu hodnotu má ľudský život a zdravie, preto je dôležité poskytnúť prvú pomoc tomu, kto ju potrebuje.

Najzávažnejšie udalosti v histórii

1987 – Zima v roku 1987 priniesla mohutnú snehovú kalamitu a to po celkom teplom začiatku januára, kedy sa teploty pohybovali okolo +12°C a ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie už veľmi neočakávali. Dňa  3.1.  1987 však začal do našej oblasti prenikať arktický vzduch, ktorý znížil teploty až o 20°C. Dňa 8.1. 1987 sa nad Balkánom začala prehlbovať tlaková níž, okolo ktorej začal do našej oblasti zatekať studený a vlhký vzduch. Ten k nám priniesol intenzívne sneženie a fujavicu. Za pár dní napadlo na väčšine Slovenska od 30 do 70 cm snehu, pričom najviac nasnežilo na juhozápade. V Bratislave namerali 65 cm a v Dunajskej Strede až 77 cm snehu. Silný vietor vytváral až 2 m vysoké záveje, ktoré paralyzovali všetku dopravu.

1999 – Dňa 13.2.1999 nastala na východnom Slovensku kalamita takého rozsahu, že záchranárom musela prísť na pomoc armáda.

2013 – Dňa 15.3.2013  – poľadovica aj husté sneženie. Problémy spôsobilo husté sneženie v Bratislave, aj na  horských priechodoch (na horskom priechode Šturec zaznamenaný pád lavín na cestu).  Na východnom Slovensku napadlo až pol metra snehu. Sneh spôsobil vážne komplikácie v doprave, stalo sa viacero dopravných nehôd, hasiči aj cestári boli v plnom nasadení. Pod váhou  snehu sa lámali stromy, ktoré padali na cesty.

2015 – Dňa 31.1.2015 a dňa 8. – 9.2.2015 sneženie spôsobilo problémy s dopravou v mestách : Bratislava, Trnava, Nitra, Poprad a v podtatranskej  oblasti a  horských  prechodoch, komplikácie na diaľnici D1 na východnom Slovensku.

Snehová kalamita